Příběhy studentů

Mladý talentovaný student Mezinárodní konzervatoře v Praze, je stipendistou organizace ROMEA už druhým rokem. Od dětství mu byla blízká hudba a video produkce, od 13 let skládá texty a také si sám hudbu tvoří a nahrává. Tento rok chce úspěšně odmaturovat a dále pokračovat v mediálních a muzických studiích.

Mediální a muzická studia, byla pro Patrika jasnou volbou. Od dětství se věnuje tvorbě hudby, natáčení videí i postprodukci. Motivaci našel u veřejně známých romských umělců, jako například raper Rytmus. 

„Viděl jsem třeba Rytmuse a další lidi, kteří tvořili videoklipy. Líbilo se mi to, tak jsem tenkrát vzal starý mobil. Bylo mi 10let a začal jsem se v pokoji natáčet a nikomu jsem o tom neříkal. Až když mi bylo 14, řekl jsem rodičům, co vlastně dělám, a máma mi koupila kameru," říká stipendista organizace ROMEA Patrik Daniel. 

Stipendijní program organizace ROMEA není jen o finanční pomoci během studia. Součástí programu je podpora v doučování, kurzech a také pravidelná studentská setkání Baruvas. Na těchto setkání se studenti nejen vzdělávají, ale mají možnost se navzájem poznat a navázat vztahy. 

„Stipendium od organizace ROMEA mi pomáhá nejen finančně, ale je to i taková motivace během studia. Jsem hrozně rád, že jsem díky stipendiu poznal i další studenty na Baruvas. Mohl jsem si s nimi popovídat a zjistit jak na tom jsou oni. Zjistil jsem, že někteří to mají dost podobně jako já,“ uvedl Patrik Daniel.

I on se jako romský student setkává s hejty na sociálních sítích, ale nenechá se jimi odradit a chce být čím dál tím lepší.

„S hejty v online prostředí se setkávám celkem často, když čtu zprávy, které se týkají Romů. Je to smutný. Já si myslím, že by nás to jako studenty nemělo odradit. Měli bychom jít dál, pracovat na sobě a na svých cílech, zdokonalovat se,“ říká stipendista organizace ROMEA. 

 

Denisu Hamáčkovou, studentku oboru prevence kriminality na vyšší odborné škole v Praze, podporuje organizace ROMEA už od jejích středoškolských let. Tato mladá žena se kromě studia věnuje také kosmetice, spolupracuje s různými značkami a společnostmi. S Denisou jsme si povídali nejen o jejím studiu, ale i o zálibách a koníčcích.

 

Student gymnázia Marcel Horváth se chce stát programátorem. Nedávno s kolegy vypustil do světa první hru. Doufá, že v budoucnu bude pracovat pro nějakou velkou IT firmu. Mladý talentovaný student z Ústí nad Labem má ke svému snu dobře našlápnuto.

 

"Naši rodiče nemají vysokou školu, ale ve studiu na vysoké škole jsme byli doma vedeni odmala," říká v reportáži pořadu 168 hodin student psychologie Roman Koky. Ten se spolu se svým bratrem Michalem, který studuje farmacii, zúčastnil setkání romských studentů středních a vysokých škol "Baruvas - rosteme". Uspořádala ho na přelomu srpna a září v Krkonoších organizace ROMEA a nedělní pořad České televize 168 hodin o akci odvysílal reportáž.

 

Studuje 1. ročník na Filosofické fakultě University Karlovy v Praze, obor romistika.

Na její studium přispívá Romský vzdělávací fond, na její další vzdělávání program Romských stipendií.