Aktuality

Nadační fond IOCB Tech se rozhodl podpořit Stipendijní program pro romské studenty středních, vyšších odborných a vysokých škol. Program, který se od roku 2016 díky organizaci ROMEA stal klíčovým ve vzdělání romských studentů, podpoří během dvou let částkou 1 milion korun. Stipendijní program za dobu trvání pomohl již stovkám studentů dosáhnout lepšího vzdělání.

 

Motivační besedy jsou už v rámci Stipendijního programu organizace ROMEA zaběhlou aktivitou, která pomáhá motivovat ke studiu romské i neromské žáky základních škol po celé republice. V roce 2023 se ale tento projekt studentů rozrostl, skupiny řečníků se znásobily a na lokální úrovni působí jako samostatné jednotky. Díky tomu všemu se nyní může realizovat více besed a dopad této iniciativy, která generuje mladé motivované studenty středních škol, může být mnohem větší.

 

Do stipendijního programu organizace ROMEA se letos přihlásilo velké množství romských studentů středních a vysokých škol. Z celkem 180 přihlášených vybrala na konci léta komise celkem 80 studentů, kteří si v pátek 20. října převzali na Staroměstské radnici v Praze stipendijní certifikáty. Záštitu nad akcí převzal pražský radní pro školství, sport a volnočasové aktivity, Antonín Klecanda.

 

Romští studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol se mohou od pondělí 17. června do pondělí 22. července 2024 hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní a akademický rok 2024/2025. Stipendijní program organizace ROMEA byl spuštěn v roce 2016 a od té doby bylo rozděleno celkem 605 stipendií v hodnotě 10 milionů korun.

 

Osmnácté setkání romských středoškoláků a vysokoškoláků s názvem BARUVAS (romsky rosteme) začne ve čtvrtek 23. února. Během tohoto víkendového setkání se studenti podívají do Muzea romské kultury v Brně, budou diskutovat o diskriminaci a hate speech na sociálních sítích a budou součástí sociálního experimentu, který prověří míru diskriminace mezi majoritou.