Aktuality

Do stipendijního programu organizace ROMEA se letos přihlásilo velké množství romských studentů středních a vysokých škol. Z celkem 180 přihlášených vybrala na konci léta komise celkem 80 studentů, kteří si v pátek 20. října převzali na Staroměstské radnici v Praze stipendijní certifikáty. Záštitu nad akcí převzal pražský radní pro školství, sport a volnočasové aktivity, Antonín Klecanda.

 

Do stipendijního programu organizace ROMEA se i letos přihlásil obrovský počet romských studentů středních a vysokých škol. Z celkem 180 přihlášených vybrala na konci léta odborná porota celkem 80 studentů, na které čeká v pátek 20. října slavnostní ceremoniál předávání stipendijních certifikátů na Staroměstské radnici v Praze a večerní koncert studentů a absolventů tohoto programu.

 

Už 26. srpna začne jubilejní dvacáté setkání studentů s názvem BARUVAS. Toto setkání bude plné novinek, a to nejen těch v programu. Studenti budou ubytováni v rekreačním středisku poblíž Plzně, které je obklopené krásnými lesy. Účastníci se mohou těšit například na interaktivní přednášku o romské historii, kterou povede historička Renata Berkyová, kreativní tvorbu tematicky zaměřených periodik, výlet po okolních lesech nebo třeba na workshop o prevenci sexuálního násilí a genderových stereotypů. 

 

Romští studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol se mohou od pondělí 19. června do pondělí 31. července hlásit o stipendium organizace ROMEA na školní a akademický rok 2023/2024. Stipendijní program organizace ROMEA byl spuštěn v roce 2016 a od té doby bylo rozděleno celkem 525 stipendií v hodnotě bezmála 8.6 milionů korun.

 

Osmnácté setkání romských středoškoláků a vysokoškoláků s názvem BARUVAS (romsky rosteme) začne ve čtvrtek 23. února. Během tohoto víkendového setkání se studenti podívají do Muzea romské kultury v Brně, budou diskutovat o diskriminaci a hate speech na sociálních sítích a budou součástí sociálního experimentu, který prověří míru diskriminace mezi majoritou.