Pátek 15. července byl poslední den, kdy bylo možné zaslat organizaci ROMEA žádost o stipendium na studium na střední nebo vyšší odborné škole. Žádostí přišlo do organizace 105, stipendium může získat ale jen padesátka nejúspěšnějších žadatelů z řad středoškoláků a deset studentů VOŠ. O tom, kdo bude mezi budoucímu stipendisty, rozhodne začátkem srpna tříčlenná výběrová komise. Projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ realizuje organizace ROMEA za podpory dánské nadace VELUX.
"Jsme moc rádi, že je o první ročník tohoto stipendijního programu takový zájem. Díky tomu, že se podrobně seznamujeme se situací jednotlivých žadatelů i s jejich studijními sny a plány, můžeme sledovat, jak nám před očima roste nadějná generace mladých Romů a Romek, kteří mají co ukázat," říká Jitka Votavová, manažerka stipendijního programu.
Každá žádost obsahuje informace nejen o studijních výsledcích a aktivitách daného studenta, ale také o jeho zázemí a sociální situaci. Žadatel dokládá vedle vysvědčení také čestné prohlášení o romské národnosti a doklady o jeho mimoškolních činnostech, jako je účast v různých kroužcích nebo na soutěžích. Součástí žádosti je také esej, kde se žadatelé rozepsali o své motivaci ke studiu a o tom, proč je pro ně vzdělání důležité.
"Rodiče nás vychovávali tak, abychom nesoudili člověka podle toho, jakou má barvu kůže, jakého je vyznání atd. Já sama mám stejný názor, ale čím jsem starší, tím víc zjišťuji, že většina lidí má názor opačný. Odsuzují nás na potkání, aniž by nás blíže poznali. Ráda bych se pokusila tohle smýšlení změnit tím, že vystuduji vysokou školu a tím dokážu, že barva kůže nemá vliv na schopnosti člověka," píše například jedna z žadatelek o stipendium.
A stipendiem to nekončí. Projekt zahrnuje i další aktivity. "S budoucími stipendisty se budeme v průběhu roku setkávat na víkendových akcích, na kterých se budou moci vždy něco naučit a také se vzájemně poznat i s romskými vysokoškoláky a dalšími úspěšnými romskými osobnostmi. A pokud bude potřeba, nabízíme také možnost doučování a stáží," vysvětluje Jitka Votavová.
Budoucí lékařka, policista i architekt
Oborů, které si žadatelé ke studiu vybrali, je celá řada. Vedle pedagogických a sociálně-právních oborů se objevují i ty, z nichž vycházejí policisté, počítačoví experti nebo po vystudování návazné vysoké školy i lékaři či architekti.
"Ke studiu na SŠ jsem si vybral policejní školu, obor bezpečnostně právní činnost, protože se mi líbí práce policistů a myslím, že dělají záslužnou činnost, i když náročnou a často málo oceňovanou," přibližuje své studijní plány chlapec ze Zlínského kraje.