• Poslední srpnový týden na Vysočině nedaleko Chotěboře se uskuteční v pořadí již sedmé setkání romských studentů „BARUVAS“ (romsky rosteme). Sejdou se na něm studenti středních, vyšších odborných a vysokých škol, kteří jsou zapojení do Romského stipendijního programu organizace ROMEA.

   

 • Od 15. června mohou romští studenti středních a vyšších odborných škol žádat o stipendium na školní rok 2018/2019. Online přihlášky je možné zasílat do 15. července 2018 prostřednictvím online žádosti, která je k dispozici na stránkách www.romskastipendia.cz. Možnost získat stipendium mají díky projektu Romská stipendia, který organizace ROMEA realizuje za podpory dánské nadace VELUX a dalších donorů.

   

 • V průběhu prvního červnového týdne 2018 bude spuštěna on-line aplikace pro posílání žádostí o stipendium pro romské studenty středních a vyšších odborných škol. To uděluje organizace ROMEA od roku 2016 v rámci projektu Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ za podpory dánské nadace VELUX a dalších donorů a individuálních dárců. Zájemci o stipendium mohou posílat on-line žádosti prostřednictvím webových stránek www.romskastipendia.cz až do 15. července 2018.

   

 • Organizace ROMEA spustila ve spolupráci s nadací Bader Philanthropies další kampaň na podporu studentů v rámci Stipendijního programu pro romské středoškoláky a studenty vyšších odborných a vysokých škol. Kampaň nese název MÁM SEN! I HAVE A DREAM! a jasně odkazuje na silný vzkaz bojovníka za lidská práva Martina Luthera Kinga, který byl ústředním představitelem hnutí za zrovnoprávnění Afroameričanů v USA.

   

 • Server Blesk.cz informuje ve svém článku "Stipendia pomáhají mladým Romům. Petr chce být ředitel banky, Leon policejní prezident" o Romském stipendijním programu, setkání romských studentů BARUVAS a také o videovzkazu k Mezinárodnímu dni Romů, který na něm studenti vytvořili společně s mediálními pracovníky ROMEA TV a Romea.cz a také Richardem Samkem, který je nejen moderátorem České televize, ale také dlouholetým spolupracovníkem organizace ROMEA.

   

 • Student přerovského gymnázia a radní zastupitelstva mládeže Olomouckého kraje Michael Mitraš se od 9. do 13. dubna 2018 zúčastnil semináře Roma Youth Advocacy Seminar, který probíhal v rámci "Romského týdne" v Bruselu. Jako zástupce studentů z ČR pronesl v sídle Evropské unie řeč o aktuálních otázkách, které se týkají života Romů.

   

 • Další - konkrétně páté - z řady setkání romských studentů, další společné zážitky, nabyté vědomosti a vzájemné povzbuzení. Dvaadvacet studentů rozličných středoškolských oborů se sešlo od 22. do 25. března v Týnci nad Sázavou, aby se společně věnovali romské historii, diskuzím o studiu a romské identitě a také aby pod vedením zkušených romských i neromských lektorů vytvořili video se silným vzkazem. Vzkazem pro společnost, v které žijí a v které stále často narážejí na odmítnutí právě kvůli tomu, že jsou Romové. Video organizace ROMEA zveřejní u příležitosti Mezinárodního dne Romů.

   

 • Ve středu 7.2. dopoledne proběhla v prostorách základní školy v Plynárenské ulici v Teplicích tisková konference a beseda k výsledkům kampaně ONI JE DO PLYNU. MY JE DO ŠKOL!, která bezprostředně reagovala na vlnu nenávisti a rasismu vůči jejím prvňáčkům.

   

 • ROMEA, další organizace a mnohé osobnosti se rozhodly reagovat na současnou vlnu nenávisti a rasismu, která se šíří Českou republikou. Společně se zapojují do kampaně na podporu Romského stipendijního programu, který v tomto školním roce podpořil 86 studentů z celé ČR. Zároveň chtějí z výtěžku kampaně podpořit děti bez rozdílu národnosti, které docházejí do napadené základní školy v Teplicích.

   

 • V pátek 3. listopadu 2017 se uskutečnilo v pořadí druhé slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v pražském Kaiserštějnském paláci, kde se setkajlis pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získá přes 80 studentů. Celou akcí provedl moderátor Richard Samko a ze setkání server Romea.cz vysílal přímý přenos.

   

 • Britský policista Petr Torák se stal ambasadorem romského stipendijního programu, který realizuje ROMEA, o.p.s.

   

 • Na přelomu srpna a září proběhlo nedaleko Pece pod Sněžkou v Krkonoších další - zatím nejpočetnější - setkání romských studentů středních a vysokých škol "Baruvas" (romsky Rosteme). Zúčastnilo se ho na padesát studentů z různých koutů republiky. Jeho cílem bylo vzájemně studenty propojit, podpořit je v jejich úsilí a motivovat je k dalšímu vzdělání a osobnostnímu rozvoji. A počet romských studentů obecně stále roste!

   

 • Od 15. června do 15. července 2017 mohou romští studenti žádat o stipendium na studium na středních a vyšších odborných školách.

   

 • "To, že jsme zde dnes tento sál zaplnili do posledního místa svědčí o tom, že tvrzení, že Romové nestojí o vzdělání, je mýtus. Tím, že jste všichni tady, ho pomáháte bořit. Děkujeme za to," řekla v pondělí 24. října na úvod slavnostního setkání romských studentů středních a vyšších odborných škol v Kaiserštejnském paláci, kteří uspěli ve výběrovém řízení a byli přijati do Stipendijního programu pro romské studenty středních a vyšších odborných škol, jeho koordinátorka Jitka Votavová.

   

 • "Dlouho jsem nezažila tak hezký víkend. Moc vám za něj děkuju," vzkazuje organizátorům Víkendu romské hrdosti studentka Simona. Poslední prázdninový víkend se totiž uskutečnilo setkání romských studentů a studentek středních a vysokých škol, které uspořádala organizace ROMEA s cílem umožnit jim navázání kontaktů a spolupráce s dalšími vzdělanými Romy, podpořit jejich osobnostní rozvoj a romskou identitu. Někteří z nich budou podpořeni Romským stipendijním programem pro studenty SŠ a VOŠ, který ROMEA realizuje prvním rokem. Do budoucna by se víkendové akce měly konat pravidelně v průběhu celého roku.

   

 • Poslední srpnový víkend čeká romské studenty středních, vyšších odborných i vysokých škol zajímavé ukončení léta.

   

 • Praha 22. srpna 2016 - Organizace ROMEA pořádá na konci srpna „Víkend romské hrdosti“, na

  kterém se setkají romští studenti středních a vyšších odborných škol s romskými vysokoškoláky.

  Vedle toho, že to pro mnohé bude poprvé, kdy takové setkání absolvují a seznámí se s dalšími

  romskými studenty, budou si účastníci akce moci vyslechnout zajímavé povídání o romské historii

  nebo identitě a také společně pod vedením romských a dalších odborníků vytvořit

  životaschopný projekt.

  Mezi pozvanými studenty jsou především budoucí účastníci stipendijního programu Romského

  stipendijního programu pro studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA, a

  vysokoškolských studentů. Možnost vzájemně se poznat a sdílet zkušenosti a nápady platí tedy

  nejen pro samotné studenty, bude to také možnost pro projektové pracovníky seznámit se blíže

  s lidmi, kteří obdrží či už získali stipendium na studium.

  „Víkendové setkání je skvělá příležitost k navázání kontaktů mezi studenty. Někteří z nich po

  prázdninách nastupují do prvního ročníku střední školy, do nového kolektivu s novými učiteli a

  můžou se setkat s otázkami na jejich romství nebo dokonce s tím, že je ostatní kvůli jejich romství

  nebudou chtít přijmout. Mladí Romové by měli být schopní argumentovat a ukázat, že jsou hrdí na

  to, kdo jsou. Věříme, že k tomu právě taková setkávání přispějí,“ říká k chystané akci Jitka

  Votavová, projektová manažerka Romského stipendijního programu pro studenty SŠ a VOŠ.

  Do budoucna by se tedy víkendové akce měly konat pravidelně v průběhu roku. Inspirací pro

  taková pravidelná setkávání byly akce sdružení Athinganoi, které sdružovalo na přelomu tisíciletí

  romské studenty.

  Jednou ze zakladatelek Athinganoi, psycholožka a poslední romská poslankyně Monika Mihaličková,

  povede během „Víkendu romské hrdosti“ blok o identitě.

  „Na setkání se budeme soustředit také na to, jak pomoci studentům překonat nepříjemné pocity a

  různé vnitřní bariéry, které brání mnoha Romům přihlásit se ke své národnosti. Jsou mnohdy pod

  tlakem negativního mediálního obrazu Romů, kterému většinová společnost tak silně věří.

  Naučíme je, jak si nebrat narážky a paušalizace o Romech osobně a soustředit se zejména na své

  vzdělání a na to, čeho budou chtít ve svém životě dosáhnout,“ prozrazuje část programu setkání

  Monika Mihaličková.

  „Jsem moc ráda, že se daří pokračovat v tradici setkání romských studentů. Sama jsem se jich,

  když jsem byla studentka, účastnila a moc mi v té době pomohly. Poznala jsem další mladé Romy,

  kteří chtěli něco dokázat, a navázala přátelství, která často přetrvávají dodnes. Naučili jsme se

  například, jak tvořit projekty, které jsme pak společně realizovali,“ vzpomíná Yveta Kenety,

  koordinátorka projektu Stipendia pro romské vysokoškoláky a také někdejší aktivní členka

  Athinganoi.

  Setkání budou zaměřená na podporu romské identity, sebepoznání, romskou historii, ale také na

  další oblasti užitečné pro profesní a osobní růst studentů. Setkání povedou romské osobnosti a

  profesionálové ve svých oborech. Na náplni jednotlivých setkání se mohou aktivně podílet i sami

  studenti.

  Více informací:

  Yveta Kenety: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

  Tel.: +420 777 051 442

   

 • Pátek 15. července byl poslední den, kdy bylo možné zaslat organizaci ROMEA žádost o stipendium na studium na střední nebo vyšší odborné škole. Žádostí přišlo do organizace 105, stipendium může získat ale jen padesátka nejúspěšnějších žadatelů z řad středoškoláků a deset studentů VOŠ. O tom, kdo bude mezi budoucímu stipendisty, rozhodne začátkem srpna tříčlenná výběrová komise. Projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ realizuje organizace ROMEA za podpory dánské nadace VELUX.

   

 • Již ode dneška mohou romští studenti žádat o stipendium na studium na středních a vyšších odborných školách. Možnost získat stipendium mají díky projektu Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ, který organizace ROMEA realizuje za podpory dánské nadace VELUX a dalších donorů. Zájemci o stipendium mohou posílat on-line žádosti prostřednictvím webových stránek www.romskastipendia.cz až do 15. července 2016.

   

 • Od 1. června do 15. července 2016 mohou romští studenti žádat o stipendium na studium na středních a vyšších odborných školách.