V prostorách Brožíkova sálu na Staroměstské radnici se v pátek 19. října uskutečnilo slavnostní setkání romských studentů, kteří se pro školní rok 2018/19 stali stipendisty Romského stipendijního programu. Ten realizuje organizace ROMEA již třetím rokem.
Na slavnostní akci zazněly inspirující proslovy například radního pro oblast kultury Jana Wolfa, který poskytl nad akcí záštitu, dále tajemníka Federace židovských obcí v ČR Tomáše Krause či Martiny Horváthové, místopředsedkyně Rady vlády pro záležitosti romské komunity. Celou akcí provázel moderátor a student politologie a mezinárodních vztahů Lukáš Kotlár.
"Velmi si vážím všech sto padesáti studentů, i vás devadesáti, kteří jste letos stipendium nedostali, že jste se rozhodli do tohoto programu přihlásili. Vyzývám vás, abyste se nebáli přihlásit se i v dalších letech. Nejdůležitější ve společnosti je totiž starat se o vzdělání," pronesl v úvodním slovu radní pro kulturu a oblast národnostních menšin Jan Wolf. Magistrát hl. města Prahy poskytl pro tuto slavnostní příležitost nejen záštitu, ale také působivé a důstojné prostory Brožíkova sálu na Staroměstské radnici.
Ke studentům promluvil také Tomáš Kraus z Federace židovských obcí v ČR. "Naše dvě komunity se, jak známo z historie, ocitaly vždy na okraji společnosti. Většinová společnost se k nám nechovala vždy tak, jak bychom si představovali, že by se většinová společnost chovat měla. Klíčem pro to, abychom většinovou společnost přesvědčili o našich kvalitách, je právě vzdělání," řekl během setkání Tomáš Kraus.
Před studenty a jejich rodiče předstoupil také Robert Tobon z nadace Bader Philanthropies, která také podporuje stipendijní program: "To, co prostřednictvím organizace ROMEA podporujeme, je nejen rozšířit povědomí o snaze studentů v médiích, ale také že si studenti mohou stanovit vyšší cíle. Vzdělání dosáhne člověk za přispění dalších lidí. Hodně k tomu přispívá rodina, komunita sama a přátelé."
FOTOGALERIE
To, co nás spojuje
Povzbuzující slova pronesla také místopředsedkyně Rady vlády pro záležitosti romské komunity: "Vzdělání je cesta ven. Je to cesta k příležitostem, kterou bychom měli pěstovat a klestit všemi překážkami, které možná před nás náš život postaví. Berme překážky jako výzvu k tomu být lepší, překonat něco, co jinému do cesty nepřijde, a tím přichází o možnost stát se lepším a silnějším."
"Hledejte to, co nás spojuje, a ne to, co nás rozděluje. Hlaste se k tomu, že jste Romové. Hlaste se k tomu hrdě a mějte zdravé sebevědomí. Nemáte se za co stydět. Kromě toho, že žijete v České republice a prohlašujete se za Čechy, jste také Romové. Máte něco navíc oproti Čechům, kteří žijí v České republice. Doporučovala bych, abyste se na to takto dívali. Nehledejte v tom znevýhodnění, naopak v tom hledejte výzvu a něco, co máte navíc," vyzvala studenty Martina Horváthová. "Věřím, že budete motivovat lidi kolem sebe."
Pro letošní školní rok podpoří ROMEA stipendiem celkem 60 studentů středních a vyšších odborných škol z celé České republiky. Jsou mezi nimi studenti a studentky gymnázií, konzervatoří, technických, společenskovědních či bezpečnostněprávních oborů. Někteří z přítomných studentů získali stipendium už v předchozích letech, zhruba patnáct studentů získává stipendium z tohoto programu poprvé.
Program pomáhá studentům růst
"Smyslem celého stipendijního programu je podpora romských studentů v jejich cestě za vzděláním. Mnozí z nich se setkávají s obrovskou nedůvěrou okolí, z médií denně slyší, jací jako Romové jsou nebo nejsou, a cítí na sobě velký tlak, že cokoli udělají, bude to spojeno s jejich romstvím. Organizace ROMEA se proto snaží podporou vzdělání zvyšovat důvěru ve vlastní schopnosti a hrdost na romský původ a také společenskou, politickou a ekonomickou sílu Romů a Romek jakožto jednotlivců i jako představitelů romských komunit," vysvětlila pro server Romea.cz Jitka Votavová záměr stipendijního programu.
Stipendisté jsou vybíráni na základě hodnocení tříčlenné komise, která boduje obsáhlé žádosti studentů. Ty obsahují informace o dosavadním prospěchu studenta, popis životní situace a důvodů, proč student o stipendium žádá, motivace ke studiu a také informace o mimoškolních aktivitách či úspěších nad rámec běžného studia.
Informace o samotném stipendijním programu jsou k nalazení na www.romskastipendia.cz.
Stipendijní program realizuje organizace ROMEA za podpory dánské nadace Velux, nadace Albatros a dalších podporovatelů.