Ve středu 7.2. dopoledne proběhla v prostorách základní školy v Plynárenské ulici v Teplicích tisková konference a beseda k výsledkům kampaně ONI JE DO PLYNU. MY JE DO ŠKOL!, která bezprostředně reagovala na vlnu nenávisti a rasismu vůči jejím prvňáčkům.

Setkání zahájil Zdeněk Ryšavý, ředitel organizace ROMEA, která kampaň koncem loňského roku realizovala, poděkoval všem dárcům a do rukou ředitelky školy Marcely Prokůpkové slavnostně předal certifikát s vybranou částkou 225 000 Kč od dohromady 774 dárců. 

„Částka je polovinou částky, kterou jsme vybrali v rámci kampaně, kterou jsme spustili v říjnu 2017, a která běžela do konce roku. Tato polovina vybrané částky půjde škole a druhá polovina půjde na náš stipendijní program pro romské studenty, vysokoškoláky a středoškoláky, kterým organizace ROMEA poskytuje pomoc od roku 2016,“ přiblížil Ryšavý.  

Panelovou besedu, jejíž účastníci jsou zároveň významní dárci sbírky, moderoval iniciátor kampaně, sociolog Ivan Gabal. Zasedli do ní také iniciátor další úspěšné sbírky na podporu základní školy – spisovatel a podnikatel Patrik Zandl, tajemník Federace židovských obcí v ČR Tomáš Kraus, ombudsmanka Anna Šabatová,  ředitelka školy Marcela Prokůpková, předseda výboru pro národnostní menšiny Ústeckého kraje Pavel Vodseďálek, zastupitel města Ústí nad Labem, podnikatel a jeden z dárců Martin Mata a bývalý ministr pro lidská práva a hudebník Michael Kocáb.

FOTOGALERIE

FOTO: Jan Mihaliček

Ten mimo jiné připomněl nedávné výroky předsedy SPD a místopředsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury o táboře v Letech u Písku a zdůraznil potřebu okamžité reakce na projevy nenávisti a rasismu ve společnosti. „Tato kampaň je jedním z těch příkladů. I do názvu si vzala poměrně radikální slogan, který jasně říká ´ne, to je cesta, která je dávno za námi´, my si nebudeme v žádném případě hrát se slovíčky, ´do plynu´ - co to je, v 21.století? Nejděsivější událost možná lidstva, rozhodně minulého tisíciletí - holokaust a někdo si dovolí vůbec to vyslovit? My se musíme okamžitě proti tomu ohradit,“ řekl a zároveň vzkázal Okamurovi, že mu připravil podklady k prostudování historie letského tábora. Jako klíč k řešení problematiky do budoucna považuje Kocáb právě vzdělání. 

Všem dárcům kampaně i podporovatelům a spolupracovníkům poděkovala také ředitelka školy. Vybrané peníze podle svých slov použije na materiální vybavení školy, zejména pro první třídu, konkrétně například na tablety, na podporu dalšího vzdělávání žáků, jejich přípravu na přechod na střední školy nebo na další vzdělávání pedagogických pracovníků. Poděkovala také panu Patrikovi Zandlovi, který uspořádal další úspěšnou sbírku a škole věnoval i modernizaci výpočetní techniky.  

„Já jsem ajťák, takže čekám, že o svět kolem nás se starají spíše politici, a když se tohle stalo, tak jsem čekal, že se politici vyjádří v tom smyslu, že takhle se chovat nemůžeme. Nicméně bylo těsně po volbách, takže ti, co už vyhráli, ti už nic říkat asi nemuseli, ti, co prohráli, těm už to bylo asi trošku  jedno, takže po týdnu čekání, kdy se za nás postaví ti, které jsme volili, jsme usoudili, že tedy asi nikdo a s pár přáteli jsme udělali sbírku,“ přiblížil Zandl. Velká číst do jeho sbírky přišla v kryptoměně - bitcoinech a vybraná částka se vyšplhala na 590 000 Kč. 

Kampaň podpořily také další známé osobnosti jako sociolog Fedor Gál, předsedkyně Českého helsinského výboru Táňa Fischerová nebo režisér Jan Hřebejk.