Letos se do stipendijního programu organizace ROMEA přihlásilo více jak 70 romských vysokoškoláků, což je o 20 více než v loňském roce. Spolu se středoškoláky a studenty vyšších odborných škol se počet přihlášek vyšplhal nad hranici 180 studentů. ROMEA bude moci poskytnout stipendium 50 studentům středních škol, 10 studentům vyšších odborných škol a nově také 30 studentům vysokých škol. Ostatní studenti budou moci využít další podpory například ve formě doučování, mentoringu a v průběhu roku se mohou setkat s dalšími romskými studenty z celé republiky.

„Kvůli problémům s pandemií koronaviru jsme nečekali tak vysoký počet přihlášek a jsme velmi rádi, že se přihlásilo více jak 70 romských vysokoškoláků. Chceme společnosti ukázat mladé talentované studenty, i když je to jen malý zlomek všech Romů, kteří studují,“ říká Štefan Balog, manažer stipendijního programu organizace ROMEA.

„Rádi bychom podpořili víc než 90 studentů, ale bohužel finanční možnosti nám to nedovolí. Pokud se nám díky kampani podaří vybrat více prostředků, budeme moci podpořit studenty alespoň jazykovými kurzy, doučováním a proplacením školních pomůcek,“ dodává Balog.

Kolik bude možné takto podpořit studentů, záleží také na výsledku fundraisingové kampaně s názvem Hejtři nás nezastaví!

Možnost posílat žádosti o stipendium organizace ROMEA na školní rok 2021/2022 skončila před dvěma týdny. Výsledky se zájemci z řad romských studentů dozví na konci letních prázdnin. Pokud student střední školy splní podmínky výběrového řízení a bude zařazen do stipendijního programu, získá 14 000 Kč na školní rok, student na vyšší odborné škole pak 21 000 Kč a student na vysoké škole získá 25 000 Kč na akademický rok.

Letos byl o stipendijní program i přes nepříznivou situaci v loňském roce velký zájem. "Rostoucí zájem o studium na středních a vysokých školách mezi Romy nás moc těší. Věříme, že vzdělání vyzbrojuje člověka nástroji, jak účinně čelit například diskriminaci a sociálnímu vyloučení," přibližuje vizi stipendijního programu Štefan Balog.

Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ, který organizace ROMEA realizuje za podpory nadace Albatros, Bader Philanthropies a dalších donorů. Obrovský dík patří také individuálním dárcům, kteří se zapojují do kampaní a pomáhají tím studentům na jejich cestě za lepším vzděláním.

Pokud chcete podpořit romské studenty i vy, učiňte tak zde.