ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
"Stipendijním programem podporujeme Romky a Romy s dobrými studijními výsledky, kteří by si kvůli špatné finanční situaci rodiny nemohli studium dovolit, nebo jejichž studium je ohroženo sociálním vyloučením," uvádí manažerka programu Jitka Votavová.
Na realizaci projektu poskytla prostředky dánská nadace VELUX. Postupně se přidala také nadace Albatros, Bader Philantropies, Bakala Foundation, nadace Psaní pomáhá či nadace Sova a podstatnou část podporovatelů tvoří i individuální dárci, mezi nimiž značnou část tvoří samotní Romové.
"Musíme se vypořádat s tím, že podpora hlavního donora nadace Velux Foundation dle smlouvy postupně klesá a nakonec se budeme muset obejít bez ní. Současně s tím se potýkáme s faktem, že kromě Nadace Albatros, nadace Psaní pomáhá a nadace Sova, nás žádné další české nadace, u kterých jsme žádali o grant nebo s nimi jednali, podpořit nechtějí. Jsme jednou z prvních romských organizací, která se vydala cestou online individuálního dárcovství. Proto jsme odkázáni na podporu jednotlivých dárců," vysvětluje Monika Mihaličková, fundraiserka organizace ROMEA.
"Potřebujeme do konce září 2019 dofinancovat chybějící část celkového rozpočtu ve výši 500 000 Kč tak, abychom byli schopni plně pokrýt 60 žadatelů o stipendia v následujícím školním roce, tj. 2019/2020," dodává Mihaličková.
O stipendium se každoročně hlásí kolem 150 studentů. Oborná komise složená z vysokoškolsky vzdělaných hodnotitelů vybírá stipendisty podle prospěchu, sociální situace uchazečů a motivační eseje ke studiu.
Každý z vybraných středoškolských stipendistů je ročně podporován částkou 14 000 Kč, která je jim vyplácena ve dvou půlročních splátkách. Studentům vyšších odborných škol je vypláceno stejným způsobem celkem 21 000 Kč ročně. Studenti většinou tuto finanční podporu využijí pro účely spojené se studiem, což mohou být různé školní pomůcky, učebnice, školní výlety, nebo si mohou koupit počítač, který je v dnešní době pro studenty téměř nutností, avšak mnoho romských studentů na něj nemohou, vzhledem k rodinné situaci, finančně dosáhnout.
Kromě přímé finační podpory organizace ROMEA může studentům proplácet různé kurzy, doučování, školní potřeby, školní výlety a další věci spojené přímo se studiem. Třikrát ročně pak ROMEA pořádá setkání Baruvas (Rosteme pozn. red.), což je několikadenní soustředění romských stipendistů, které má za cíl prohlubovat znalosti, motivovat ke studiu a sbližovat studenty a vytvářet mezi nimi vazby, které jim v budoucnu mohou pomoci.
"Za poslední 3 roky podpory nám odpadlo ze studia pouze 5 studentů (nemoc, přestup na učiliště), což nám potvrzuje, že nastavení komplexní podpory studentů je efektivní," uvádí Jitka Votavová.
"Za první projektový rok, který odpovídal školnímu roku 2016/17, bylo v maturitním ročníku devět studentů. Všichni závěrečnou zkoušku vykonali úspěšně. Tři z nich pokračují na vysoké škole studiem kriminalistiky, bioorganické chemie a pedagogiky," dodává Votavová s tím, že v následujícím školním roce bylo šest studentů v maturitním ročníku. "Všichni opět odmaturovali a tři z nich také zamířili na vysokou školu. Jeden student například studuje fyzickou geografii a geoekologii na Ostravské univerzitě," uvádí manažerka stipendijního programu Jitka Votavová.
"Ze stipendia si hradím jízdné, protože do školy dojíždím. Mohla jsme si také zaplatit kurz angličtiny, na který bych jinak neměla peníze," říká studentka a budoucí stomatoložka Adéla Cinnová. "Setkání Baruvas mě vždy strašně nakopne," dodává Cinnová
Juraj Makula, který chce být policistou v Útvaru rychlého nasazení, podle vlastních slov získal kromě finanční podpory celou řadu zkušeností a velkou motivaci do dalšího studia.
"Hodně jsem se díky doučování zlepšila v angličtině, říkají mi to učitelé i spolužáci," popisuje své úspěchy další studentka Natálie Kuchárová.
Cílem stipendijního programu organizace ROMEA je dlouhodobé rozšiřování střední vrstvy Romů. Investice do vzdělání je podle realizátorů nejlepší možnou cestou, jak se vymanit z chudoby, předsudků a stereotypů o Romech, kterým čelí nejen naši studenti, ale romská národnostní menšina jako celek.
"Věřte nebo nevěřte, i romské děti mají své sny. A my jim společně s Vámi můžeme v naplnění jejich studijních snů pomoci. Více se o projektu můžete dozvědět na stránkách www.romskastipendia.cz," dodává na závěr Monika Mihaličková.