„Byl to skvělý pocit vidět okolo sebe Romy, kteří mají zájem o vzdělání, mají motivaci, vize a sny. Jsem rád, že nikdo z nás v tom není sám. Mně osobně to dodalo spoustu nové energie a chuti na sobě ještě více pracovat, protože mám naději, že to má smysl,“ říká Martin Dudi, student filozofie a religionistiky na Jihočeské univerzitě a současně jeden z účastníků víkendového setkání romských studentů středních a vysokých škol "Baruvas", které se uskutečnilo v Brně první březnový víkend.
Martin reaguje na fakt, že romští studenti se často cítí osamoceně a mnohdy až beznadějně ve svém „boji“ o lepší život. Studenti se ocitají v jakémsi vakuu mezi na jedné straně romským prostředím, ve kterém vyrostli, obklopeni širokou rodinou a na straně druhé cizím prostředím, často daleko od domova, s vysokými nároky na výkon a s určitou nedůvěrou vůči studentovi s romským původem.
I proto vznikl v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty, který realizuje organizace ROMEA, koncept setkávání romských studentů Baruvas (z romštiny "rosteme", pozn. autora). Ten má vybrané účastníky rozvíjet, podporovat ve vzdělávání a vzájemně se motivovat.
Mnozí účastníci setkání byli překvapeni, kolik romských studentů sdílí stejné pocity a starosti, což zmírnilo jejich pocit vykořeněnosti a osamocení, v němž někteří z nich žijí, a naopak silně podpořilo jejich romskou identitu, třeba i tím, jak často zaznívala mezi studenty plynulá romština.
Program již druhého setkání Baruvas se nyní zaměřoval zejména na prohloubení znalostí romské kultury, ale také na zvýšení dovedností dobře a smysluplně argumentovat.
„Na setkání jsem poznal hodně skvělých lidí a byl jsem mile překvapen, kolik informací a zážitku se dá vtěsnat do jednoho víkendu. Účastnil jsem se seminářů, seznámil se s programy pro studenty, včetně možností vycestovat do zahraničí nebo stáží ve velkých firmách. Dozvěděl jsme se něco navíc i z romské historie a moc jsem si to všechno užil,“ shrnuje Štefan Balog, student 4. ročníku biologie na Karlově univerzitě.
Monika Mihaličková, která působí v ROMEA jako fundraiserka, k průběhu akce řekla: „Nejvíce na mě zapůsobila návštěva Muzea romské kultury, jehož expozice simulující dějiny Romů od Indie až po současnost je kvalitně a interaktivně propracovaná. Pro mě to byl velice silný emociální zážitek a jsem ráda, že jsme ho mohli našim romským studentům aspoň částečně zprostředkovat taky.“
Vedle stipendistů organizace ROMEA se akce zúčastnili také stipendisté OpenSociety Fund, Romského vzdělávacího fondu a programem Gendalos organizace IQ Roma Servis. Zástupci OSF a nadace Albatros strávili se studenty téměř celý víkend. Asistent programu Vzdělávání dětí a mladých lidí, Michal Mižigár, který sám jako Rom strasti během studia dobře zná, víkend v Brně shrnuje slovy: „Setkání studentů splnilo svůj účel, mladí Romové a Romky se mohli potkat, diskutovat o společných věcech a hlavně se inspirovat navzájem. Je vidět, že Romové mají o vzdělání zájem, přestože se musí potýkat s řadou překážek a musí překonat své sociální vyloučení. Mně osobně setkání dodalo naději, že Romové chtějí mít lepší život. Posílilo mě to ve víře v postupně zlepšující se situaci ve vzdělání dalších generací Romů, kteří chtějí být sami strůjci svého štěstí. Tato generace vytvoří pozitivní vzory pro lidi ve svém okolí a ty postupně potáhnou další generace ze dna.“
Setkávání Baruvas je součástí stipendijního programu, který koordinuje organizace ROMEA a vyšel z potřeby samotných studentů. Setkávání studentů jsou podporována nadacemi Bader Philanthropies, Albatros a OSF a jednotlivými přispěvateli.
Přispět na stipendijní program a pomoci tak romským studentům splnit si své studijní a profesní sny můžete ZDE.