Žádosti o stipendium musejí romští studenti vysokých škol podat včetně všech příloh do 11.5. do půlnoci. Veškeré informace a pokyny naleznete na webových stránkách Romského vzdělávacího fondu: http://www.romaeducationfund.hu/jak-zadat-o-stipendium-0. Součástí stipendia jsou i jazykové i jiné užitečné kurzy. Stipendisté mohou žádat i o podporu svých akademických aktivit, například svého vědeckého výzkumu či účasti na odborné konferenci. Organizace ROMEA poskytne studentům nově i doučování a pozve je na zajímavé letní setkání. Program nabízí stipendium romským studentům bakalářského, magisterského či doktorského studia studujícím na státem akreditovaných vysokých školách a mají dobré studijní výsledky. Žádat mohou i studenti, kteří se teprve na vysoké škole v současnosti hlásí a ještě neví, zda byli přijati.
UZÁVĚRKA PODÁNÍ ŽÁDOSTÍ: 11. května 2016
Pokyny Jak žádat včetně vstupu do systému zde: http://www.romaeducationfund.hu/jak-zadat-o-stipendium-2.
"Od dnešního dne je možno v České republice podat žádost do Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP), ale také v programu Roma International Scholar Program (RISP), který je určen na studium v zahraničí. Uzávěrka je 11. května 2016," uvedla pro server Romea.cz Yveta Kenety, koordinátorka programu pro Českou republiku.
"Díky stipendiu se nemusím já a ani moji rodiče zadlužit, abych mohla studovat vysokou školu. Také mi to přináší skvělou možnost se setkávat s dalšími romskými studenty a sdílet s nimi své zkušenosti. Díky tomuto programu jsem našla v Praze opravdové nové přátele, kteří mají podobné smýšlení a životní zkušenosti," uvedla pro server Romea.cz Tereza Heková, studentka 2. ročníku CEVRO Institutu, kde studuje obor veřejná správa.
Kromě České republiky je stipendium udělováno i v Albánii, Bosně a Hercegovině, Bulharsku, Chorvatsku, Maďarsku, Kosovu, Makedonii, Černé Hoře, Rumunsku, Srbsku, Slovensku a Turecku.
Během téměř 10 let působení pomohl Stipendijní program nadace REF ve studiu více než 7.000 studentům ze 16 států. Každý rok fond rozdělí na 1500 stipendií ve výši 1 500 000 EUR (40 000 000 Kč). Vzhledem k nižšímu počtu Romů tvoří Česká republika jen malou část tohoto čísla, v akademickém roce 2015-2016 o stipendia zažádalo 57 studentů. Z nich podmínky splnilo 37 studentů a stipendium získalo 34 studentů, kterým REF vyplatil stipendium v celkové výši 43 839 EUR (1 183 653 Kč).
Z genderového hlediska žádá o stipendium více žen než mužů, jedná se o 59 % žen a 41 % mužů. Větší podíl tvoří bakalářské stadium se 71 %, v magisterském studiu studuje 26 % studentů. Mezi oblíbené obory, které Romové studují, jsou tradičně učitelství, sociální práce a pedagogika, ale také historie, právo, ekonomie, mezinárodní vztahy, politologie, cizí jazyky nebo lékařské obory.
"Tato fakta boří mýty o tom, že se Romové nechtějí vzdělávat a jasně ukazují, že investice do vzdělání je ta nejlepší investice. I díky podpoře REF počet vysokoškolsky vzdělaných Romů neustále, z čehož profitují jak Romové, tak celá společnost," dodala Yveta Kenety.
Více informací na: www.romaeducationfund.hu.