V pátek 11. prosince se v pražském Hrzánském paláci konalo slavnostní předávání stipendií romským vysokoškolákům. Pro akademický rok 2015 – 2016 ho od Romského vzdělávacího fondu (REF) obdrželo 34 studentů. Mezi panelisty, kteří ke studentům promluvili, zasedl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, člen Rady vlády pro záležitosti romské menšiny David Beňák nebo psycholožka a bývalá poslankyně Monika Mihaličková. Celým programem provázel moderátor Richard Samko.

„Nejsme lepší než Romové, kteří nemají tu příležitost, ani nejsme výjimky. Kdokoliv z komunity může být jako já nebo jako vy – stačí, když má šanci a příležitost,“ řekla na setkání zástupkyně REF Beáta Oláhová.

„Chtěla bych studentům říct, aby vydrželi. Studium na vysoké škole je především o výdrži - i proto je podle mě oceňováno na trhu práce, svědčí to o tom, že když něco člověk začne, tak to také dotáhne do konce. Je hrozně důležité sám v sebe věřit, nestydět se za věci, které neumíme a nebát se udělat chybu, protože z těch se člověk učí,“ řekla koordinátorka stipendijního programu, který v České republice zprostředkovává organizace ROMEA, Yveta Kenety.

Mezi letošními úspěšnými stipendisty, kteří se setkání zúčastnili, byla také studentka moderní historie Jana Hejkrlíková. „Můj nejbližší plán je složit státnice. Pak bych se ráda dostala na doktorské studium,“ uvedla pro server Romea.cz. Jejím nejoblíbenějším tématem je Tibet v průběhu maoistické éry a stipendijního programu se účastní už od začátku bakalářského studia.

V technické oblasti se pohybuje například stipendista Štěpán Mišurec, student architektury a urbanismu na Technické univerzitě v Liberci. „V současné době se zabývám projektem horské ubytovny na Černé hoře v Krkonoších. Je tam zdevastovaná sokolská bouda. Jako semestrální práci navrhuji nový objekt,“ přiblížil.

AUDIO

Magda Gáborová, studentka Lékařské fakulty v Ústí nad Labem – obor ergoterapie, se coby rehabilitační pracovnice rozhodla pro doplnění vzdělání až v dospělém věku. „Pocit z dnešního setkání je krásný, hlavně když vidím ty naše romské studenty, jak se zajímají o vzdělání, je to motivující. Často našim lidem říkám, hlavně těm mladším, běžte studovat, ať z vás něco je. Příklady romských vysokoškoláků z různých oborů pak čerpám i odsud, ze setkání stipendistů - a pak jim o nich vyprávím,“ vysvětlila pro server Romea.cz.

V prvním z odpoledních seminářů, ve kterém se hovořilo o identitě, se studenty debatoval také mistr České republiky ve skateboardingu Lukáš Daněk, bývalá stipendistka Denisa Horváthová nebo učitel Střední školy pedagogické, hotelnictví a služeb Litoměřice – a rovněž bývalý stipendista Lukáš Kováč, jehož studenti připravili na setkání catering.

„V současné chvíli nemám pocit, že by mě někdo bral jinak než standardního učitele. Pokud tam nějaké stereotypní smýšlení je, tak je někde za mými zády a i kdyby bylo negativní, tak to přehlížím a nic si z toho neberu. A to musíte dělat i vy a jít dál, protože jak vás to srazí, tak vám to zlomí vaz a nebudete se dále rozvíjet,“ řekl studentům Kováč.

Na druhém semináři se diskutovalo na téma neobjektivního a nepravdivého zpravodajství o Romech. O své názory a zkušenosti se podělil politolog z Jihočeské univerzity Salim Murad a romští redaktoři - Richard Samko a Patrik Banga z České televize a Iveta Demeterová a Tomáš Bystrý z Českého rozhlasu. 

Žádost o stipendium na akademický rok 2015/2016 podalo 57 studentů v bakalářském a magisterském studiu. Splnění požadavků posuzovala Národní výběrová komise společně se zástupci REF, letos stipendium získalo celkem 34 studentů. Uchazeči museli prokázat nejen dobrý studijní průměr, ale i motivaci ke studiu a ochotu pomáhat ve své komunitě. Mezi nejoblíbenější obory romských uchazečů o stipendium nadále patří pedagogika a sociální práce, ale i ekonomické obory, technické obory, právo a obory ve zdravotnictví.