TV Barrandov, Bourají předsudky, Eva Střihavková, 25. 10. 2016

Reportáž o romských studentech, stipendistech organizace ROMEA, bratrancích Kandráčových a Kateřině Drapákové a slavnostním předávání certifikátům těmto vynikajícím studentům. V reportáži vystoupila také koordinátorka programu Jitka Votavová.

VIDEO

Miroslav VAŇURA, moderátor

Bourají předsudky a odmítají žít jako jejich rodiče. Romští studenti středních a vyšších odborných škol, si v Praze převzali stipendia.

Kristýna FANTOVÁ, moderátorka

Studují prestižní gymnázia, zdravotnické školy, ale například i konzervatoř.

Eva STŘIHAVKOVÁ, redaktorka

Do prahy přijelo několik desítek romských studentů ze všech koutů České republiky proto, aby převzali svá stipendia, která jim možná ulehčí cestu za jejich snem.

Robin KANDRÁČ, student

Já bych chtěl učit na Janáčkově konzervatoři na konci, až dokončím absolutorium.

David KANDRÁČ, student

Přál jsem si to vždycky od malička a asi od pěti let jsem hrál na zobcovou flétnu, pak jsem přestoupil na klarinet, pak jsem přestoupil na alt saxofon a nyní hraju na všechny typy saxofonů.

Eva STŘIHAVKOVÁ, redaktorka

Davidovi je patnáct let a Robinovi šestnáct. Oba mají nejen hudební nadání, ale také výborný prospěch. Právě známky byly hlavním kritériem pro udělení finanční podpory.

Jitka VOTAVOVÁ, manažerka stipendijního programu, ROMEA

Jsou první generací, která nějakým způsobem se o takto vyšší vzdělání vlastně snaží, nebo má možnost ho získat.

Eva STŘIHAVKOVÁ, redaktorka

Žadatelé o stipendia museli také napsat esej o tom, z jakého prostředí pochází a ukázalo se, že spousta jedničkářů žije v takzvaných vyloučených lokalitách. Jednou z nadaných studentek je i Kateřina, která nastoupila na chomutovské gymnázium. Má samé jedničky, baví jí chemie a biologie a sní o kariéře lékařky.

Kateřina DRAPÁKOVÁ, studentka

Jak jsem nastoupila na gymnázium a oni se dozvěděli vlastně, že jsem Romka, tak byli dost překvapení, že vlastně Romka studuje na gymnáziu.

Eva STŘIHAVKOVÁ, redaktorka
 
Vysvědčením a diplomem to pro nadějné studenty ale nekončí. Mnozí z nich se poté stanou mimo jiné mentory a budou motivovat i ostatní mladé lidi a studenty. Pro Televizi Barrandov - Eva Střihavková.