Blesk.cz, Daniela Soukalová, 25. 10. 2016

Více na Blesk.cz.

Reportáž o vynikajících studentech podpořených organizací ROMEA, kteří s Bleskem.cz hovořili o studiu a svých plánech.

Andrea chce učit, Michal dělat s PC. Romové mají školu snů díky stipendiu

Zdravotní sestra, učitel nebo profesionální hudebník. To je jen krátký výčet toho, čím touží být šedesát romských studentů. V rámci stipendijního programu organizace Romea získali podporu nejen od nadací, ale také od jednotlivců, z nichž většinu tvoří romští podnikatelé a aktivisté. Připravili jsme pro vás několik příběhů Romů, které boří zažité české stereotypy.

Andrea chce učit, Michal dělat s PC. Romové mají školu snů díky stipendiu

V prvním roce fungování programu přijala organizace Romea přes 100 žádostí, podpořit na základě výběrového řízení mohla ale pouze 60 studentů. „Máme zde studenty prestižních gymnázií, zdravotnických a pedagogických škol, ale i například škol se zaměřením na strojírenství nebo stavebnictví,“ řekla projektová manažerka Romského stipendijního programu pro studenty SŠ a VOŠ Jitka Votavová.

Přijetí do toho programu však nebylo úplně jednoduché. „Studenti prošli poměrně přísnými kritérii a hodnocením tříčlenné výběrové komise, kdy hlavní roli hrál prospěch studenta a sociální situace jeho rodiny, “ upřesnila Votavová.

Romský stipendijní program byl spuštěn v lednu letošního roku a má za cíl nejen dorovnat šance mladým lidem ze sociálně znevýhodněného prostředí, ale i umožnit jim studovat na školách podle jejich snů a schopností tak, aby se jejich rodiče nemuseli kvůli jejich studiu zadlužit.

David a Robin propadli hudbě

Jedněmi z těch, kteří uspěli, jsou i David a Robin Kanráčovi, kteří studují na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. „Rozhodli jsme se, že náš koníček změníme v zaměstnání a doděláme si konzervatoř a pak budeme pokračovat ve studiu na Akademii múzických umění,“ uvedl pro Blesk.cz David. I když jsou jediní romští studenti na celé škole, nevnímají žádnou diskriminaci. „Oni nás považují za slušné muzikanty a spolupracují s námi, jako bychom byli komunita. Žádné rozdíly tam nejsou, protože jsme muzikanti,“ doplňuje David.

Jejich velkým vzorem je Tomáš Kača, který se z ghetta v Novém Jičíně dostal až na prestižní Berklee College of Music v americkém Bostonu. „Je to nejen náš vzor, ale i kamarád. Už jsme s ním i spolupracovali a hráli. Navíc vystudoval Janáčkovu konzervatoř, na které právě studujeme my,“ vysvětluje David.

O celém programu se nejdřív dozvěděla jejich matka, která jim žádost poslala. „Vůbec jsme nepočítali s tím, že by nám to mohlo vyjít,“ upřesnil Robin. „Musíme se vyrovnávat s určitou finanční překážkou. Celá rodina nám pomáhá, abychom úspěšně dokončili studium bez finančních potíží, a tato organizace a její stipendijní program nám to celé ulehčí,“ upozornil David.

Michal plánuje kariéru „ajťáka“

Jediným romským studentem na škole je i Michal Gábor, který studuje na střední škole v Ostravě výpočetní techniku. „Tento obor jsem si vybral, hlavně protože je mezi zaměstnavateli velký zájem o jeho absolventy,“ vysvětluje Michal s tím, že pro jeho matku jako samoživitelku bylo hodně náročné zajistit jeho studium.

„Každý den do školy dojíždím, takže si platím jízdné, dále pak učebnice a další pomůcky do školy. Když jsem slyšel o tomto programu, tak jsem věděl, že by to ulehčilo její situaci,“ popisuje Michal s tím, že jako jeden ze žadatelů měl možnost zúčastnit se víkendového setkání, na které podle svých slov nikdy nezapomene.

„Poznal jsem tam úžasné lidi, dozvěděl jsem se i něco nového. Dalo mi to hlavně motivaci dokončit studium, protože i když jsem jediný Rom na škole, tak vím, že podobně to mají i ostatní,“ míní.

Andrea se chce stát učitelkou

Díky stipendiu je zase o něco blíže ke splnění svého snu i Andrea, která studuje střední pedagogickou školu. „Jsem ve čtvrtém ročníku. Tento obor jsem si vybrala, protože mám ráda děti,“ upřesňuje s tím, že by moc ráda pokračovala ve studiu na i vysoké škole v Hradci Králové nebo Plzni. „Chtěla bych se stát učitelkou druhého stupně základní školy, ale láká mě i práce ve speciální škole,“ uvedla.

I ona se zúčastnila setkání romských studentů, kde potkala spoustu lidí, kteří stejně jako ona, Michal nebo David s Robinem jsou jedinými romskými studenty na školách. „Myslím si, že vzdělání je jednou z nejdůležitějších věcí v životě, která by měla být poskytnuta všem. Proto jsem si vybrala tuto profesi,“ doplnila Andrea.