ČTK, 11. 12. 2015

Mezinárodní nadace Romský vzdělávací fond (REF) v aktuálním školním roce podpořila v Česku stipendiem 34 studentů vysokých škol, kteří jsou příslušníky této etnické menšiny. Stipendisté Romského pamětního univerzitního stipendijního programu (RMUSP) měli šanci se na dnešní akci v Hrzánském paláci v Praze setkat se s ministrem pro lidská práva Jiřím Dienstbierem (ČSSD), informovala koordinátorka tohoto stipendijního programu v Česku Yveta Kenety.

Žádost o stipendium letos podalo celkem 57 studentů v bakalářských i magisterských programech. Úspěšní uchazeči museli prokázat nejen dobré studijní výsledky, ale i odhodlání ke studiu a ochotu pomáhat ve své komunitě. Mezi nejoblíbenější obory romských uchazečů o stipendium nadále patří pedagogika a sociální práce, ale i ekonomické obory, technické obory, právo a obory ve zdravotnictví.

Program RMUSP více než deset let přispívá romským studentům vysokých škol v šestnácti zemích světa, především v oblasti bývalého východního bloku. Nadace už podpořila sedm tisícovek mladých Romů, každoročně rozděluje po světě na 1500 stipendií v hodnotě 1,5 milionu eur (asi 40,5 milionu korun). V České republice bylo dosud uděleno 331 stipendií prostřednictvím organizace Romea, která se studenty v průběhu celé žádosti úzce spolupracuje.

Mezi bývalé stipendisty patří například David Beňák, který je jako zástupce náměstkyně pro řízení Sekce pro lidská práva nejvýše postaveným Romem ve státní správě. S podporou tohoto programu získala vysokoškolský titul také Denisa Horváthová z neziskové organizace Slovo 21, která se zaměřuje mimo jiné také na vzdělávací projekty.

Zdroj: