Již ode dneška mohou romští studenti žádat o stipendium na studium na středních a vyšších odborných školách. Možnost získat stipendium mají díky projektu Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ, který organizace ROMEA realizuje za podpory dánské nadace VELUX a dalších donorů. Zájemci o stipendium mohou posílat on-line žádosti prostřednictvím webových stránek www.romskastipendia.cz až do 15. července 2016.

"Stipendium může získat až 50 studentů středních škol a 10 studentům VOŠ a smyslem celého projektu je podpořit především studenty, kteří mají dobré studijní výsledky, ale jejich další studium ohrožuje špatná finanční situace jejich rodiny, a v důsledku zvýšit vzdělanost Romů v České republice. Vzdělání je cesta, jak účinně čelit diskriminaci a sociálnímu vyloučení," říká projektová manažerka Jitka Votavová.

Výše stipendia se přitom liší podle toho, zda jde o studenta na střední nebo vyšší odborné škole. Pokud studenti splní podmínky získá středoškolský stipendista 14 000 Kč na školní rok, stipendista na VOŠ dostane 21 000 Kč.

"Bez stipendia by se musela moje rodina zadlužit."

ROMEA několikátým rokem spravuje stipendia pro romské vysokoškoláky díky podpoře Romského vzdělávacího fondu. Na základě dlouholeté poptávky ze strany samotných romských rodičů a žáků nabízí nyní ROMEA stipendium i těm, kteří studují na střední či vyšší odborné škole nebo se na ně teprve hlásí.

"Především se nemusí moje rodina zadlužit, abych mohla studovat vysokou školu. Také mi to přináší skvělou možnost setkávat se s dalšími romskými studenty a sdílet s nimi své zkušenosti. Byla bych tu jinak v Praze sama, protože pocházím z Chomutova. Díky tomuto programu jsem našla opravdové nové přátele, kteří mají podobné smýšlení a životní zkušenosti a rozumí mi," podotýká pro server Romea.cz studentka vysoké školy Teraza Heková.

"Nejde o to připravit o stipendia "neromské" studenty, kteří obvykle nečelí diskriminaci v oblasti vzdělávání a práce z důvodu příslušnosti k určitému etniku a nejsou tedy v běžném životě znevýhodňováni, nýbrž pomoci romským studentům vyrovnat jejich šance a umožnit jim získat vzdělání, které je pro nastartování jakékoli kariéry dnes nezbytné," vysvětluje Yveta Kenety, koordinátorka stipendijního programu pro vysokoškoláky, který podporuje Romský vzdělávací fond. „I romští vysokoškoláci mohou využít některých aktivit projektu, jako je doučování nebo víkendová letní setkání zaměřená na romskou identitu,“ dodala Kenety.

Pří výběru budoucích stipendistů z řad středoškoláků a studentů VOŠ bude tříčlenná hodnotící komise zohledňovat vedle studijního průměru a ekonomické situace rodiny také motivaci ke studiu či například mimoškolní aktivity žadatele. Výsledky budou známy na přelomu července a srpna.

Více informací o tom, jak o stipendium žádat a co je k tomu potřeba, se zájemci dozví ZDE.