Koronavirová opatření od základu změnila podmínky, v jakých se v České republice žáci a studenti vzdělávají. Organizace ROMEA se proto poslední rok ještě více soustředila na pomoc romským studentům středních a vysokých škol, kteří se ocitli v nepříznivé situaci a jejich studium ohrožuje sociální a ekonomické vyloučení. A mnozí stipendisté programu organizace ROMEA mají navzdory ztíženým podmínkám, jaké panují na školách, výborné výsledky.

"Pololetní vysvědčení našich stipendistů ukazují, že i když distanční výuka studium velmi komplikuje, nevzdávají to a snaží se plnit studijní povinnosti, jak jim to jen současné podmínky dovolují. Ráda bych vyzdvihla nejen stipendisty, kteří měli vynikající vysvědčení, ale i ty, kteří třeba tak skvělé výsledky nemají, ale s tím, jak na ně a jejich rodiny současná krize dopadá, obdivuhodně bojují," říká projektová manažerka Romského stipendijního programu organizace ROMEA Jitka Votavová.

Štefan Balog: Studentům, kterým se s distanční výukou daří bojovat hůře, pomáháme v rámci našeho stipendijního programu například doučováním nebo přípravnými kurzy ke zkouškám.

Mezi stipendisty s výborným vysvědčením je i studentka gymnázia v Bruntálu Daniela Kokyová. "Ráda bych se v budoucnu dostala na lékařskou fakultu. Mým snem je věnovat se stomatologii," svěřila se serveru Romea.cz Daniela se svou představou o budoucí profesi. 

"Nejen Daniela, ale i další stipendisté mají našlápnuto k tomu, aby mohli studovat na vysoké škole. Vyznamenání v pololetí měla čtvrtina našich středoškolských stipendistů. A studentům, kterým se s distanční výukou daří bojovat hůře, pomáháme v rámci našeho stipendijního programu například doučováním nebo přípravnými kurzy ke zkouškám. Studentům, kteří nemají vlastní počítač se pak snažíme pomoci sehnat alespoň tablet," říká fundraiser organizace ROMEA Štefan Balog.

V prosinci 2020 vyhlásila organizace ROMEA mezi středoškolskými stipendisty soutěž o 10 nejlepších vysvědčení. Díky dlouhodobé podpoře jednoho ze soukromých dárců získalo deset stipendistů za skvělé studijní výsledky speciální finanční odměnu.

Pravidelnou podporovatelkou stipendistů programu organizace ROMEA je i paní Lenka. „Mám z toho velkou radost. Tohle dává smysl, a proto posílám pravidelný příspěvek na romská stipendia. Vyřiďte všem stipendistům, že jsou úžasní a že jim přeji hodně štěstí v životě po dokončení školy,“ napsala do organizace ROMEA paní Lenka.

Pro udržení stipendijního programu, který romské žáky a studenty podporuje od roku 2016, jsou podle Štefana Baloga zásadní, vedle větších soukromých nadací, právě pravidelní dárci.

"Pro pokračování a rozšiřování stipendijního programu jsou důležité hlavně pravidelné dary. Díky nim můžeme lépe plánovat stipendijní podporu pro studenty i na další měsíce. I menší částka posílaná pravidelně za určité období poskládá sumu, se kterou je možné zaplatit třeba právě doučování pro jednoho studenta. Jsme vděční za každého pravidelného dárce," vysvětluje Štefan Balog z ROMEA.

Romský stipendijní program organizace ROMEA od roku 2016 pomohl téměř čtyřem stovkám romských studentů rozličných oborů a z celé České republiky. V letošním školním roce podpořila ROMEA stipendiem dalším 95 studentům.

Pokud se chcete stát pravidelným dárcem stipendijního programu, případně chcete studenty podpořit jednorázově, navštivte stránku https://romskastipendia.cz/darujte/